VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

در فعالیت های فرهنگی باید تمامی دستگاه های اجرایی دخیل باشند


محمد حسین شفیعی ها از استاندار قزوین خواست تا طرح تثبیت قزوین بعنوان پایتخت هنر خوشنویسی در سفر سوم ریاست جمهوری به استان ، به هیات دولت پیشنهاد شود .
به گزارش روابط عمومی دوسالاه خوشنویسی ایران ؛ محمد حسین شفیعی ها روز چهارشنبه در اولین جلسه مقدماتی برگزاری دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران که در استانداری قزوین برگزار شد گفت:در راستای برگزاری این دوسالانه طرح جامع خوشنویسی قزوین تهیه شده است.

وی گفت که تثبیت قزوین به عنوان پایتخت هنر خوشنویسی ، احداث مدرسه عالی خوشنویسی و راه اندازی نگارخانه استاندار خوشنویسی در قالب این طرح گنجانده شده است.
این مسوول اظهار داشت : با توجه به اینکه اولین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران یکی از بزرگترین رخدادهای هنری کشور در استان قزوین برگزار می شود ، انتظار می رود تا مسوولان دستگاه های اجرایی و استانداری مساعدت لازم را جهت برگزاری این مراسم با دبیرخانه این دوسالانه داشته باشند.
شفیعی ها اضافه کرد : برگزاری هرچه باشکوه‌تر این دوسالانه در قزوین در تثبیت این معنا که قزوین پایتخت خوشنویسی ایران است مستلزم همکاری، همفکری و همگرایی تمامی دستگاه های اجرایی می باشد.
وی خاطرنشان کرد : بنا بر بیانات مقام معظم رهبری ؛ حوزه فرهنگ و هنر همانند هوا می باشد که همه باید از آن تنفس کنند ، بنابراین در فعالیت های فرهنگی باید تمامی دستگاه های اجرایی دخیل باشند ، مسوولان این دستگاهها باید برگزاری یک دوسالانه را یک کار تیمی و همگانی بدانند و در جهت برگزاری با شکوه آن از هیچ همفکری و مساعدتی مضایقه نکنند.
این مسوول با اشاره به همکاری و مشارکت هنرمندان خوشنویس در برگزاری این دوسالانه ، گفت: همواره بین هنرمندان یک سری اختلاف سلیقه هایی وجود دارد ، ولی خوشبختانه این مراسم درگیر برخی از معرکه های سلیقه ای بعضی از هنرمندان نشده است.
شفیعی ها اظهار داشت:در این دوسالانه از اساتید برجسته خوشنویسی جهان اسلام نظیر کشورهای ترکیه، تونس، شمال آفریقا،خلیج فارس و امارت دعوت شده است و آثار آنان در بخش نمایشگاه خوشنویسی اساتید در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد:ماهیت هنر خوشنویسی پاک و به دور از هر شائبه ای است که این مهم نشات گرفته از ارتباط قوی آن با آیات، احادیث و اندرزهای بزرگان دین می باشد.


استاد احمدپیله چی
در ادامه جلسه مشاور هنری دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران گفت : امروز ما در رقابت با کشورهای نظیر ترکیه و امارت هستیم بنابرین بیش از پیش برای این هنر قدسی سرمایه گذاری کنیم و تمامی امکانات و منابع استان را جهت برگزاری هر چه با کیفیت تر این دوسالانه بکار بگیریم. 
استاداحمد پیله چی افزود : هنر خوشنویسی هنری الهی، سازنده و انسانی می باشد که قداستش برگرفته از کلام الهی و ائمه اطهار است، متاسفانه طی سالهای گذشته به طور شایسته و در شان این هنر اصیل ایرانی به خوشنویسی پرداخته نشده، می طلبد که مسوولان بیش از گذشته به این هنر بپردازند.
مشاور هنری دبیر دوسالانه خوشنویسی ایران ابراز امیدواری کرد تا با همت و حمایت مسوولان ارشد استان ، دوسالانه خوشنویسی در سطحی با شکوه و به معنای واقعی کلمه بین المللی برگزار شود تا حق مطلب در باره ی بزرگان این هنر الهی که روزگاری در این شهر به دنیا آمده اند ادا شود.محمد علی حضرتی ها - مسوول کمیته پژوهش دوسالانه_

مسوول کمیته پژوهش این دوسالانه نیز گفت:هنرهایی نظیر نقاشی و تئاتر از کشور های غربی وارد ایران شده اند و شعر نیز یک هنر جهانی می باشد ولی خوشنویسی یک هنر اصیل ایرانی است. 
محمد علی حضرتی ها افزود:ظرفیت و قابلیت هنر خوشنویسی ایران برای تمامی جهان قابل قبول می باشد ولی در این میان برخی از فرصت طلبان بدنبال این معنا هستند که مرکزیت هنر خوشنویسی را به کشور خود منسب کنند. 
وی اظهار داشت:شش کتیبه ی مسجد جامع قزوین و برج های خرقان در سطح دنیا شناخته شده است و وجود آثار فاخر و نفیس از اساتید علمی و حوزوی که همطراز با اثرهای خوشنویس درجه یک می باشد بیانگر قدمت و علاقه وافر مردم قزوین به این هنر اصیل ایرانی است که باید قدرشناس آن باشیم. 
شایان ذکر است، دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران در اردیبهشت ماه سال آتی در قزوین برگزار خواهد شد.


 41 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi