VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین دوسالانه خوشنویسی در قزوین

حسن انتخاب شخصیت ميررعماد بر پیشانی بزرگداشت این رخداد مهم ، خود می تواند تاکیدی بر حفظ کیان هنرمند باشد


" سیدمحمد حسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نخستین دوسالانه بین المللی خوشنویسی در قزوین ، هنر انتقال ادب، فرهنگ، دانش و هنر را تحفه قلم بیان کرد. 
به گزارش روابط عمومی دوسالانه ، متن کامل پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که توسط " دکتر محمود شالویی " رییس دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه این دوسالانه قرائت شد ، به شرح زیر است: 


هوالخالق القلم
قلم! سحر حلالش بر جبین است نگارد تلخ اما انگبین است 
دینی که برگردن علم و دانش و هنر از قلم مانده است شاهدی به خوش زبانی تاریخ دارد که کتابت، جاودانگی های اثر و موثر را رقم زده است و همه نسلها تا امروز از منظر این دریچه آگاهی و معرفت به گذشته بشریت، چشم دوخته اند و خرد اندوخته اند. 
هنر انتقال ادب و فرهنگ و دانش و هنر، تحفه قلم بوده است، با همه ضعف وتوان و قوت و نقصان، اما خوشنویسی، دامانی پالوده از سستی و ناسنجیدگی داشته است و از آنش هنر قدسی خوانده اند. 
تحریر کلام الهی و سخن انبیا و اولیا و تکریم بزرگان وتعظیم شعائر دینی تکلیفی بوده است بر دوش قلم، که به همت و هنر خوشنویسی این بار گران به مقصد امروز رسیده است. گرچه استنساخ، به خطاط بازمی گشت اما نیک می دانیم که زیبایی نگارش به رغبت خوانش و افزایش ارزش می انجامید. 
فن خطاطی اگر منت بر علم دارد، خوشنویسی به هنر اعتبار داده است. قلم در دست خطاط گاه به کجراهه رفته است ، لیکن در دست خوشنویس به چلیپای تعالی منتهی گشته است. 
خوشنویسی با نردبان خلاقیت تا مرز تخلیق رفته است از آنرو خوش نویسان، شخصیتهای متخلقی بوده اند و بحمدالله هستند. امروز که خوشنویسی بالتمامه در خدمت گزیده نویسی است، باید اعتراف کرد که ماموریت معرفی علما و ادیبان و شاعرانی را بعهده دارد که کلمات و عبارات و ابیاتی بمنظور تکریم شان مسلمان و تلطیف ذهن های پریشان و تحریک جوهر مردانگی و سلحشوری جامعه در چنته کلام خود دارند! کما اینکه تاکنون نیز چنین بوده است و بر تعمیم کلمات قصار افزوده است. 
نخستین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران بحول و قوه الهی با سالی که همت مضاعف و کار مضاعفش نامیده اند و دولتی که جوهره اش فرهنگی است ، تقارن یافته است و از اینرو جا دارد به دست اندرکاران این همایش هنری تبریک بگویم . حسن انتخاب شخصیت استواری چونان میرعماد حسنی قزوینی بر پیشانی بزرگداشت این رخداد مهم ، خود می تواند تاکیدی بر حفظ کیان هنرمند باشد. 
برای تمامی شما عزیزان ، مسیری خدامقصد آرزو می کنم 
توفیق رفیق طیق عزت و اعتبارتان باد.


 55 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi