VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تلاش می‌کنیم قزوین پایتخت خوشنویسی ایران باشد و بماند

حمید شاه آبادی گفت: خوشنویسان ما می‌نویسند ولی فضای لازم برای عرضه آثار وجود ندارد، نگارخانه‌ها محدود است و فرهنگ مراجعه به نگارخانه در بین مردم نهادینه نشده است. 
به گزارش روابط عمومی دوسالانه، حمید شاه‌آبادی چهارشنبه شب در مراسم افتتاح نخستین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران که در سرای سعدالسلطنه قزوین برگزار شد، اظهار داشت: ایران مهد بسیاری از هنرها است و در کشور ما نقاشی، مجسمه‌سازی، سرامیک، کاشی، سفال، تئاتر و موسیقی همه اینها پیشینه و قدمت دارد ولی خوشنویسی وجه تمایزی با اینها دارد. 
وی ادامه داد: بسیاری از هنرها در کشور ما به نوعی برگرفته از فرهنگ و تمدن‌های دیگر هستند و نوعی وارد شدن هنر و رشد یافتن آن متأثر از عوامل دیگری است ولی خواستگاه خوشنویسی چیز دیگری است. 
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: البته تعجب می‌کنیم با وجود این جایگاهی که هنر خوشنویسی دارد باید نخستین دوسالانه آن تازه امروز برگزار شود در حالی که همه رشته‌های هنری، جشنواره‌های متعدد دارند و چندین نوبت دوسالانه برگزار کرده‌‌اند و شاید از شدت اهمیت، این حوزه مغفول مانده است. 
وی اظهار داشت: امروز در کشور ما جوانان و در واقع همه اقشار ارتباط نزدیک با این حوزه یافتند و همدلی، همخوانی و همنوایی با این رشته دارند، بیش از ۷ هزار فارغ‌التحصیل و دانش‌آموخته رتبه ممتازی در این رشته نشان از یک بستر آماده در کشور است و نشان از این است که این کار همت بسیار ویژه‌ای‌ می‌طلبد و حق این رشته باید بیش از پیش ادا شود. 
شاه‌آبادی با اشاره به درخواست استاندار برای انتخاب قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی کشور تصریح کرد: پیام استاندار قزوین به نظر می‌آید پیام جامعه هنری در این حوزه است و قطع یقین وزارت فرهنگ و ارشاد این پیام را دریافت کرده و با جدیت به آن همت دارد و تلاش می‌کنیم قزوین پایتخت خوشنویسی ایران باشد و بماند. 
وی یادآور شد: در نگاه به حوزه خوشنویسی، این هنر از یک سو با فرهنگ ایرانی ما عجین است و بستر این فرهنگ ملی و ایرانی است و از طرفی ارتباط نزدیک با دین، آیین و شریعت ما دارد. 
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: در اسلام به موضوع خط توجه خاصی شده و کتابت جایگاه خاصی دارد و ما در مسیحیت اهمیت تصویر را می‌بینیم ولی در اسلام این اهمیت به خط و نوشتار است. 
وی تأکید کرد: هنر خوشنویسی محل تلفیق این دو حوزه است، فرهنگ ملی و ایرانی و آیین و سنت نبوی و شریعت ما، بنابراین همه مؤلفه‌ها ما را مکلف می‌کند به این هنر بیش از پیش توجه کنیم. 
شاه‌آبادی با اشاره به مشکلات دانش‌آموختگان رشته خوشنویسی اعلام کرد: برای دانش‌آموخته‌های این حوزه به دلیل تعدد در جامعه امروز باید راه‌های جدی‌تری در راستای برون رفت از مشکلات اقتصادی تدوین شود ما در این حوزه می‌بینیم آثار بسیاری در کشور خلق می‌شود ولی عادت نکردیم در جامعه عرضه کنیم و شبکه توزیع به راحتی جاری و ساری باشد. 
وی اعلام کرد: خوشنویسان ما می‌نویسند ولی فضای لازم برای عرضه آثار وجود ندارد، نگارخانه‌ها محدود است و فرهنگ مراجعه به نگارخانه در بین مردم نهادینه نشده است و در بقیه حوزه‌های هنرهای تجسمی نیز بحث انباشت تولید آثار هنری فاخر ولی عدم عرضه آثار، عدم امکان صادرات و نبود اکسپوی دائم به چشم می‌خورد در صورتی که باید فرهنگ‌سازی شود و از این آثار حتی برای هدیه دادن استفاده کنیم. 
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان داشت: توجه ویژه به بسترسازی وظیفه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد است که فعالیت‌های ویژه‌ای انجام خواهد شد و به دنبال این باید امکان برگزاری نمایشگاه‌های خوشنویسی در کشورهای منطقه و عضو اکو فراهم شود و بستر لازم برای کار را فراهم کنیم تا این هنر و متاع ارزشمند و فاخر به ایرانیان و جهانیان عرضه شود. 
شاه‌آبادی ادامه داد: بحثی که چندی پیش حرکت ابتدایی آن آغاز شد برگزاری هفته هنر در استان‌ها بود که این حرکت اگر برای هر استان نمادی داشته باشد برای استان قزوین باید خوشنویسی چنین جایگاهی را داشته باشد و باید این هنر از این استان بیش از سایر نقاط ارائه شود. 
وی خاطر نشان کرد: امروز توجه ما به موضوع خوشنویسی است و از سراسر کشور و نقاط مختلف دنیا آثاری به دوسالانه ارائه شده و نگاه ملی و بین‌المللی به این هنر نباید فراموش شود و اگر توجه خاص به قزوین می‌کنیم به دلیل پیشنیه آن است و همه باید به این هنر بیش از پیش توجه کنیم. 
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت کاربردی شدن هنر خوشنویسی بیان داشت: باید به دنبال کاربردی شدن این هنر باشیم و برای دانش‌آموختگان این حوزه موضوعاتی را تدوین کرد و دستگاه‌های متولی امور از خوشنویسان استفاده کنند، اینگونه نباشد در اداره ثبت احوال نیروهایی بنشینند و شناسنامه‌ای که قرار است سالیان سال در دست یک فرد باشد توسط افراد فاقد خط زیبا نوشته شود؛ باید از توان دانش‌آموختگان این حوزه استفاده شود و ما ظرفیت‌های زیادی برای استفاده از خوشنویسان داریم. 
شاه‌آبادی با اشاره به استفاده از رایانه در هنر خوشنویسی تصریح کرد: اگر این بستر، بستری است که کمک می‌کند ابتدایی‌ترین مکاتبات اداری و کتاب‌هایی که با حروف تایپی است در آن از هنر خوشنویسی استفاده شود، خوب است ولی اگر قرار باشد خوشنویسان را از عرضه آثار هنری زنده دور کند زیانبار است. 
وی تأکید کرد: استفاده از رایانه برای خوشنویسی بی‌نیاز از خوشنویس نیست ولی اینها نکاتی است که اگر همه توجه نکنند زمینه انحراف آرام آرام به وجود می‌آید و آن هنری که فاخر است و می‌تواند برای کشور افتخارآفرین باشد ممکن است از حرکت اصلی خود فاصله بگیرد. 
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: بنابراین نگاه دولت باید جامع و کامل باشد و نگاه همه باید به پاسداشت این هنر باشد و بیش از پیش به این هنر مهم توجه شود. 
گفتنی است در ابتدای این مراسم پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران توسط دکتر محمود شالویی رییس دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد قرائت شد.


 8 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi