VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

محمد حسين شفيعي ها ، دبیر نخستین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران:


خوشنویسی از زیباترین و ایرانی‌ترین هنرها در گستره فرهنگی ایران است
دبیر نخستین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران گفت: خوشنویسی هنر اصیل ایرانی است و این هنر آمیخته با اعتقادات دینی و مذهبی ماست و دنیا، ایران را با هنر خوشنویسی می‌شناسد. 
به گزارش روابط عمومی دوسالانه ، محمدحسین شفیعی‌ها چهارشنبه شب در مراسم افتتاح اولین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران که در سرای سعدالسلطنه قزوین برگزار شد، اظهار داشت: هنر خوشنویسی از زیباترین و ایرانی‌ترین هنرها در گستره فرهنگی ایران است. 
وی ادامه داد: آمیختگی این هنر با تاریخ و فرهنگ ایرانی به ویژه در دوران شکوهمند اسلامی چنان است که به عنوان شاخص درآمده و جزئی از پیکره جدایی‌ناپذیر ایرانیان شده است. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اضافه کرد: قزوین با پیشینه ۱۰ هزار سال یکجانشینی و با به یادگار گذاشتن آثار فراوان و درخشان، همواره با هنر خوشنویسی پیوندی ناگسستنی داشته است. 
وی افزود: خطه قزوین در پی پیدایش خط نستعلیق، به خاطر پرورش اساتید چیره‌دست به ویژه استاد میرعماد حسنی قزوینی موجب نامیدن قلم نستعلیق به عروس خطوط اسلامی شده است و طی ۵۰۰ سال گذشته تا به امروز همواره به حق پایتخت خوشنویسی ایران خوانده شده است. 
شفیعی‌ها با اشاره به هنرمندان مطرح خوشنویس استان قزوین توضیح داد: عیسی زرنگار قزوینی، میرعماد، عبدالرشید دیلمی، گوهرشاد خاتون، میرمحی‌الکتاب، محمد طاهر ملک محمد قزوینی و... هر یک به فراخور توان خویش آثار درخشانی را پدید آوردند که زینت بخش کتابخانه‌های بزرگ ماست و امروز نیز قزوین دارای هنرمندان بزرگی چون ابوالحسن محصص مستشاری است که ۵۰ سال پیش با تحمل ناملایمات این میراث گرانقدر را زنده نگاه داشت و شاگردانی را تربیت کرد که امروز هر کدام منشأ هنرآفرینی در عرصه خوشنویسی شدند که برای آنها از خداوند متعال آرزوی سلامتی داریم تا ایشان را در جمع هنرمندان دیده و از تجارب این هنرمند بزرگ بهره‌مند شویم. 
وی با اشاره به اهمیت برگزاری دو‌سالانه خوشنویسی ایران در قزوین تصریح کرد: جای دوسالانه خوشنویسی ایران، در بین دوسالانه‌های هنری خالی بود و با همت مسئولان این خلا برطرف شد و شاهد افتتاح نخستین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی هستیم. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین خاطر‌نشان کرد: بدیهی است از آنجا که خوشنویسی هنر اصیل ایرانی است، ایران صاحب تعداد کثیری از هنرمندان صاحب سبک در این عرصه است و این هنر آمیخته با اعتقادات دینی و مذهبی ماست و دنیا ایران را با این هنر خوشنویسی می‌شناسد باید چنین دوسالانه‌ای برگزار می‌شد تا بتوانیم این میراث گرانقدر را پاسداری کنیم. 
وی تصریح کرد: هرچند این روز نخستین قدم را برداشتیم و چه بسا با کاستی‌هایی نیز روبرو هستیم ولی با اطمینان می‌توانیم بگوییم که افق روشنی پیش روی دوسالانه خوشنویسی شاهد خواهیم بود به طوری که با حضور هنرمندان خوشنویس بیشتر از سایر کشورها این دوسالانه در سال‌های بعد تثبیت می‌شود. 
شفیعی‌ها یادآور شد: سال ۸۵ نخستین اقدامات برای برگزاری دوسالانه آغاز شد و در تابستان سال گذسته دبیرخانه دوسالانه در خانه فرهنگ امیرکبیر در قزوین استقرار یافت و کمیته‌های مختلف تشکیل شدند و با فراخوانی که به هنرمندان سراسر کشور داده شد یک‌هزار و ۷۲۰ اثر از ۷۸۳ هنرمند خوشنویس به این دبیرخانه ارسال شد که این آثار از تمامی استان‌های کشور به جز یک استان بود. 
وی اعلام کرد: با توجه به داوری آثار، از این تعداد ۵۷۱ اثر از ۴۰۸ هنرمند به نمایشگاه دوسالانه ورود یافتند که ۲۷۵ اثر در رشته نستعلیق از ۳۳ هنرمند خانم و ۱۷۶ هنرمند آقا، ۱۳۰ اثر در رشته شکسته نستعلیق از ۲۳ هنرمند خانم و ۷۲ هنرمند آقا، ۴۴ اثر نثر از شش هنرمند خانم و ۲۱ هنرمند آقا، ۵۰ اثر در رشته ثلث از دو هنرمند خانم و ۳۰ هنرمند آقا و ۷۲ اثر در رشته گرایش‌های نوین از سه هنرمند خانم و ۴۲ هنرمند آقا است. 
دبیر اولین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران اضافه کرد: در کنار نمایشگاه آثار اصلی دوسالانه، به پاس حضور هنرمندان استان‌های مختلف کشور که امتیاز لازم را کسب نکردند آثار این هنرمندان در نگارخانه امیرکبیر به نمایش گذاشته شده است. 
وی یادآور شد: بخش آثار اساتید در این نمایشگاه نیز به غنا و اعتبار این دوسالانه افزوده است. 
شفیعی‌ها در پایان از حمایت‌های مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد، نماینده ولی فقیه در استان قزوین، استاندار، شهرداری قزوین، میراث فرهنگی و صدا و سیما تشکر کرد.


 3 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi