VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

خبر - همايش جايگاه هنري ميرعماد در گستره خوشنويسي

عضو شوراي راهبردي دوسالانه خوشنويسي ايران :

ميرعماد قزويني از نقد اطرافيان خود در راستاي تكامل خويش استفاده مي كرد


استاد "حسين اميرخاني" چهارشنبه شب در همايش جايگاه هنري،نقش و تاثير ميرعماد در گستره خوشنويسي كه در راسته ي بازار وزير قزوين برگزار شد، افزود: وزارتخانه بايد با اعزام هنرمندان رشته هاي مختلف هنري در قالب هيئت هاي متفاوت به كشورهاي مشهور جهان در عرصه فرهنگ و هنر اقدام به جمع آوري اطلاعاتي در زمينه آثار فرهنگ ايراني نمايد.

وي با طرح اين سووال كه مگر اين كار چقدر بودجه مي خواهد، اظهار داشت: فهرست برداري از آثار فرهنگ و هنري ايران مطمئنا اعتبار و حيثت فراواني براي ايران به ارمغان مي آورد.
به گفته استاد اميرخاني،اعزام 100 هنرمند به كشورهاي دنيا، كار 10 هزار سفير را جهت شناساندن ايران به جهانيان و رفع بسياري مشكلات موجود مي شود، البته اين مهم نيازمند يك برنامه ريزي مناسب و عزم جدي  از سوي وزارتخانه است.
وي افزود:مالك ديلمي اولين استاد ميرعماد قزويني مي باشد كه آثار فاخر فراواني از او برجاي مانده است، متاسفانه امروز شاهديم پس از ابوريحان بيروني، مولانا و بوعلي سينا آثار استاد ديلمي و ميراث چند قرن يك ملت را به نام خود ثبت مي كنند؟ 
اميرخاني اضافه كرد:اين مهم نشان از كم كاري ما در معرفي فرهنگ و هنر ايران به جهانيان دارد،بايد جايگاه خودمان را درست تعريف كنيم تا كسي حق تعرض به اعتبار فرهنگ ايراني را نداشته باشد.
اين استاد برجسته خوشنويسي با بيان اينكه كارهاي فرهنگي مناسبي در شان ايران اسلامي نكرده ايم،افزود:بايد الگوي هنر و فرهنگ كشور را به جهانيان عرضه كنيم، مطمئنا كشورهاي غربي، اروپايي و شرقي از آن استقبال خواهند كرد.
وي عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را در زمينه صدور فرهنگ و هنر ايران اسلامي در طول 30 سال گذشته را زير صفر ارزيابي كرد و گفت:متاسفانه در اين مدت اغلب كارها رنگ و بوي سياسي و سليقه اي داشته است.
اميرخاني خاطرنشان كرد:مطالب ارزشمندي بسياري در خصوص جايگاه ارزشمند فرهنگ و هنر در سراسر جهان نقل مي شود ولي در عمل، هنر هنوز به جايگاه واقعي خود دست نيافته است. 
به گفته اين استاد خوشنويسي، نفوذ سياست در فرهنگ و هنر موجب شكسته شدن عيار و خلوص اين جواهرگرانبها شده، بطوريكه ثروت و پيشرفت دنيا مانع از درخشش خلوص واقعي هنر مي شود.
وي اضافه كرد:يكي از اين جواهرات بي بديل، مايه عزت و اعتبار، آثار فاخر عمادالكتاب قزويني يگانه خوشنويس برجسته كشور مي باشد كه با گذشت زمان بر درجه خلوص اين جواهركمياب افزوده شده است.
استاد اميرخاني اظهار داشت:عفت، عدالت، شجاعت و حكمت سرفصل هاي رسيدن به سلوك و كمال است وعماد الكتاب قزويني با داشتن اين صفات موفق به خلق آثار فاخر و شاهكار شد.
وي اضافه كرد:ميرعماد قزويني همواره با سياحت در كشورهاي مختلف دنيا در مسير افزايش معرفت و شناخت خويش گام برمي داشت و اين مسافرت ها ثمره اش تربيت شاگرداني نظير مصطفي عزت شد كه كتبيه هاي فاخرتوصيف نشدني را نگارش كرده است.
اين استاد خوشنويس گفت:خط ميرعماد داراي طهارت،لطافت،قدرت، ملاحت، شجاعت قلم و اعتدال در اندام مي باشد.
استاد اميرخاني افزود:ميرعماد قزويني از نقد اطرافيان خود در راستاي تكامل خويش استفاده مي كرد، اين در حاليست كه امروز به جاي نقد عالمانه، منصفانه و صحيح در كشور سياه نمايي و فحاشي رايج است و همين موجب متوقف شدن و مانع از اعتلاي فرهنگ ايران مي شود.  
وي در ادامه ضمن قدرداني از مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برگزاري اولين دوسالانه بين المللي خوشنويسي ايران در قزوين و رفع موانع اداري در اسرع وقت ، گفت: يكي از وي‍‍ژگي هاي اين دوسالانه واگذاري كارهاي اجرايي آن به اهل فن خوشنويسي است. 
استاد اميرخاني اضافه كرد:ايران در مقايسه با كشورهاي غربي در زمينه برگزاري همايش و سمينار توانمند نيست، ولي حضور دلسوزانه خوشنويسان برجسته كشور برغم مشكلات فراوان در برگزاري اين دوسالانه نشان از شجاعت و عشق آنان به اين هنر اصيل ايراني را دارد.
عضو شوراي راهبردي اولين دوسالانه بين المللي خوشنويسي ايران از خوشنويسان خواست تا نظرات ارزشمند خود را در زمينه "نحوه چگونگي بازسازي و مهندسي راسته وزيرضمن حفظ اصالتش جهت برگزاري برنامه هاي هنري و فرهنگي و برگزاري هر چه بهتر دوسالانه هاي بعدي به دبيرخانه ارسال كنند.

 


 6 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi