VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

خبر اختتاميه ( بخش يكم)

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين:

استقبال نسل جوان از خوشنويسي فردايي روشن را رقم مي‌زند

محمد حسين شفيعي‌ها پيش از ظهر امروز در مراسم اختتاميه نخستين همايش دو سالانه بين‌المللي خوشنويسي ايران كه در سالن آمفي‌تئاتر شهيد رجايي قزوين برگزار شد بيان داشت: هنرها با وجود گوناگوني، در يك انگيزه مشترك هستند و آن ايجاد والاترين مسرت انساني است كه همان زيبايي و واكنش زيبا شناسانه به موجوديت خويش است.

وي ادامه داد: انسان هستي و استعداد شعورش را صرف برانگيختن و سرشار كردن احساسي مي‌كند كه وجود آن را تجربه كرده و به ياري رمزهاي زيباي شناختي و نمادهاي هنري معروف آن احساس را به ديگران انتقال مي‌دهد و با جاذبه زيبايي بر عمق تأثير هنر خويش مي‌افزايد در واقع زيبايي كيفيتي است كه تمام فرهنگ‌ها و جوامع بشري به حضور آن در حيات معنوي و مادي خويش نيازمندند ضرورتي قطعي براي آن قائل هستند.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين اضافه كرد: هنر خطاطي و خوشنويسي ضمن ويژگي هاي مشتركش با هنرهاي ديگر هنري متفاوت است، زيرا خوشنويسي هنري است متعالي كه با ذوق، انديشه و تفكر سر و كار دارد و با زندگي فرد فرد انسان‌ها آميخته است كه ضرورت تفكر آدمي ايجاب مي‌كند كه هر كسي آن را بياموزد و در هر شرايط اجتماعي به كار برد.بنابراين خوشنويسي داراي عموميت آموزشي است.

وي خاطرنشان كرد: از ويژگي‌هاي عمده اين هنر در مقايسه با ديگر هنرها اين است كه نه تنها همه هنرها را در بردارد، بلكه هنري مقدس و مورد تأييد است، البته خط خوش از صفات عالي انساني است و از طرفي كلام وحي است و در آسمان ملائك آن را ستوده‌اند، بنابراين خط را هنري اسلامي مي‌دانند و از طرفي پس از اسلام بسياري از هنرها آن را تكيه‌گاه وجود خود قرار داده‌اند.

شفيعي ها اعلام كرد: نويسنده كتاب «هنر اسلامي» مي‌گويد: هيچ هنري در پرورش ذوق هنري مسلمانان به اندازه خوشنويسي مؤثر نبوده است.در واقع خوشنويسي از آغاز ظهور اسلام مورد تأييد و توجه بوده و پيام‌هاي ديني و كلامي بزرگان نيز زينت بخش آثار معنوي بوده است.

وي توضيح داد: برگزاري نخستين دو سالانه بين‌المللي خوشنويسي ايران با همه فرازها و فرودها برگ زريني را به تاريخ پرافتخار فرهنگ و هنر ايران اسلامي افزود و ان‌شاءالله موجب اعتلا و سربلندي بيش از پيش اين هنر مقدس و الهي مي‌شود.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين خاطرنشان كرد: با نگاهي اجمالي به آثار به نمايش درآمده مي‌توان فهميد كه اين همايش از لحاظ كمي و كيفي متفاوت با آنچه در گذشته بود به نمايش درآمده و حتي به گفته بسياري اساتيد محترم قابل مقايسه با همايش‌ها و جشنواره‌هاي ديگر خوشنويسي نبوده است، البته آنچه در اين دو سالانه شاهد بوديم رشد كمي و كيفي هنر خوشنويسي به ويژه در ميان نسل جوان است كه از آن مي‌توان به عنوان جرياني نام برد كه فردايي روشن‌تر و پرفروغ‌تر را براي هنر خوشنويسي رقم مي‌زند و از سوي ديگر بارقه اميد و انگيزه تلاش و هنر همه جانبه اين هنر اصيل را در بين همه اهالي اين رشته به دنبال مي‌آورد.

شفيعي ها گفت: مردم هنر دوست و هنر پرور قزوين از ديرباز خود را مهد پرورش هنروران، نام‌آوران و بزرگان اين خطه مي‌دانند و مفتخر هستند كه در برپايي هر چه باشكوه‌تر اين دو سالانه و ايجاد جلوه‌هاي عظمت و شكوه معنوي و بصري در شريفترين و مردمي‌ترين هنر اسلامي سهيم بوده‌اند كه از اين افتخار بر خود مي‌بالند، از اين رو با تحقق آرمان‌هاي از پيش تعيين شده اين همايش در سال‌هاي آينده نيز تداوم خواهد داشت كه اميدواريم همه مسئولان و اساتيد براي برگزاري آن همت بگمارند.

وي تصريح كرد: بي‌شك با تعامل و همفكري همه هنرمندان خوشنويس و عنايت و برنامه‌ريزي همه مسئولان ارجمند مي‌توانيم عقب‌ماندگي‌ها و آسيب‌هاي گذشته را دنبال كرده و در دوسالانه خوشنويسي ايران اين همايش را در رديف معتبرترين جشنواره‌ها و دوسالانه‌هاي خوشنويسي قرار دهيم.


 2 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi