VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

خبر اختتاميه ( بخش چهارم)

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اختتاميه دوسالانه خوشنويسي :

استانداران با رويكرد فرهنگي انتخاب مي‌شوند

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: يكي از محورهاي جدي و مورد توجه دولت در انتخاب استانداران وجه فرهنگي است.

دكتر سيدمحمد حسيني پيش‌ از‌ ظهر امروز در مراسم اختتاميه نخستين همايش دوسالانه بين‌المللي خوشنويسي ايران كه در سالن آمفي‌تئاتر شهيد رجايي قزوين برگزار شد، بيان داشت: همه هنرمندان ما عزيز و در خدمت مردم هستند و وظيفه ماست كه شرايطي را فراهم كنيم كه هنر جلوه‌ بيشتري پيدا كند.

وي ادامه داد: انسان در سرشت، ذات و فطرتش گرايش به زيبايي دارد و خليفه خدا بر روي زمين انسان است در نتيجه طبيعي است كه هر چيزي كه جمال و جلالي داشته باشد جلوه‌اش در ميان انسان بيشتر و براي انسان جذاب‌تر خواهد بود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه كرد: زبان و قلم براي انتقال مفاهيم است ولي اين طور نيست كه زبان و قلم تنها همين كاركرد را داشته باشند بلكه اگر زيبايي‌هاي ديگري نيز كنار زبان و قلم قرار گيرد آنگاه مي‌توان خوبي‌هايي را انتقال داد و در واقع شرايطي فراهم شود تا سخني را با نثر و آهنگي زيبا ادا كنيم تا بر جان‌ها بنشيند و اثرگذار باشد.

وي تصريح كرد: اينكه اشعار برخي شاعران در سال‌هاي دراز همچنان در ميان مردم تأثيرگذار و اثر خويش را دارد به همين دليل است، البته در وصف قرآن نيز گفته‌اند كه قرآن كتابي با باطني ژرف ولي ظاهري زيباست بنابراين طبيعي است كه انسان كمال‌گرا و زيباپسند باشد و در اين ميان هنر خوشنويسي در كنار اين زيبايي‌ها قرار مي‌گيرد و موجب مي‌شود كه ديگران را مجذوب خود كند به‌طوريكه حتي گاهي مي‌بينيم در نمايشگاه‌هاي خارج از كشور كساني كه با خط فارسي هم آشناسي ندارند مجذوب هنر خوشنويسي مي‌شوند.

حسيني تصريح كرد: خوشنويسي از ديرباز در اين ديار زيبايي و جاذبه‌هايي داشته به عنوان نمونه كتيبه بيستون اين زيبايي‌ها را با خود دارد و يا در خط پهلوي يا اوستايي و حتي بعد از اسلام اين زيبايي رواج مي‌يابد و خطاطان و خوشنويسان براي استنساخ نسخه‌هاي فرهنگ اسلامي از اين هنر بهره مي‌گيرند و يا مي‌بينيم كه هنرهاي صورتگري و تنديس‌سازي نيز به سمت خطاطي گرايش مي‌يابد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرد: اينكه هنر خوشنويسي را هنري مقدس گفته‌اند بدان دليل است كه با آموزهاي ما پيوند ناگسستني دارند و برخي بر اين باورند كه ارتباط الهام‌بخشي بوده و وجود دارد و پس از انقلاب توجه ويژه‌اي به هنر خط صورت گرفته و زمينه‌اي نيز فراهم شده است تا يك شور و نشاطي را در كشور ايجاد كنيم.

وي خاطرنشان كرد: هنر خوشنويسي هنري سالم و در عين حال كم‌خرج است و امروز شاهد گسترش هرچه بيشتر اين هنر در جامعه هستيم به طوري كه اگر قبل از انقلاب در كشور مي‌خواستيم 50 بانوي هنرمند پيدا كنيم دشوار بود ولي امروز در خيلي از استان‌ها خانم‌هاي هنرمند و از جمله هنرمندان خوشنويس حضور دارند. 
حسيني اعلام كرد: بايد بتوانيم براي خوشنويسي در عرصه بين‌المللي وارد شويم و حتي از كشورهاي اكو نيز براي حضور و استفاده از آثارشان بهره ببريم كه اكسپوي شانگهاي يكي از اين عرصه‌هاي حضور است تا مردم ببينند و بدانند كه ايرانيان از ديرباز ارتباط ناگسستني با هنر داشته‌اند، در واقع اگرچه ايران در عرصه علم و صنعت گام‌هاي بلندي برداشته ولي در عرصه‌هاي فرهنگي و هنري نيز حرف‌هاي بسياري براي گفتن دارد.

وي با اشاره به توجه دولت به مسائل فرهنگي اظهار داشت: يكي از معيارهاي اساسي دولت براي انتخاب استانداران وجه فرهنگي آنهاست ،‌چراكه ما نمي‌توانيم در تمام كشور حضور داشته باشيم در نتيجه بايد ادبا، شعرا، نويسندگان و ساير هنرمندان بيايند تا يك حركت فرهنگي گسترده را شاهد باشيم.

حسيني تأكيد كرد: بايد كار كنيم چراكه نمي‌خواهيم شاهد برخي نابساماني‌ها و نابهنجاري‌ها در دانشگاه‌ها باشيم البته اگرچه اين نابساماني‌ها اندك است ولي نبايد در چنين محيط‌هايي شاهد چنين مسائلي باشيم.


 6 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi