VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

نستعلیق در سپهر خوشنویسی ایرانی

پیش همایش نخست اولین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران با موضوع " نستعلیق در سپهر خوشنویسی ایرانی"به همت دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین -پایتخت خوشنویسی ایران -روز پنجشنبه 24 دی ماه 1388 ، ساعت 17 در قزوین، سالن سینما بهمن برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی و امور استان های دوسالانه ؛ در این پیش همایش استاد غلامحسین امیرخانی - از اعضای شورای راهبردی دوسالانه - به سخنرانی خواهند پرداخت .
بنابر این گزارش ؛  پیش همایش نخست در کنار موضوع نستعلیق در سپهر خوشنویسی ایرانی نگاهی به جایگاه هنری عماد الکتاب سیفی قزوینی هم خواهد داشت.
همزمان با این نشست پژوهشی نیز ، نمایشگاه آثار عاشورایی خوشنویسان قزوین در نگارخانه مهر افتتاح خواهد شد.
انجمن خوشنویسان قزوین،شهرداری قزوین، صدا وسیمای مرکز قزوین، حوزه هنری استان قزوین از همراهان این پیش همایش هستند.

*عماد الکتاب کیست؟

میرزا محمدحسین سیفی قزوینی (۱۲۴۰ - ۱۳۱۵ ه‍.ش) ملقب به عمادُالکُتّاب و از استادان خوش‌نويس خط نستعليقدر قرن حاضر بود که پیرو و ناشر سبک و شیوه خاص میرزای کلهر است.

وی در قزوين در ۲۷ فروردين سال ۱۲۸۵ه‍.ق (۱۲۴۰ شمسی) متولد شد و غالب عمرش به کتابت و تعليم خط نستعليق گذشت. او آخرین حلقه از زنجیره استادان قدیم خوشنویسی است که این هنر را به خوشنویسان معاصر پیوند داد. وی از مقلدان سبک خوشنويسي ميرزا محمدرضا کلهر بود که پس از فوت او جز عمادالکتاب، خوشنويس ديگري بر جای نبود. و او را به‌عنوان کامل‌کننده شیوهٔ کلهر نام می‌برند. او بدون آنکه مستقیم شاگرد کلهر باشد از روی کتاب‌های چاپی وی به تمرین خط پرداخت و با وفاداری و وسواس زیاد شیوه او را آموخت و بدون آنکه در این شیوه دخل و تصرف زیادی بکند آن را به دیگران منتقل کرد. او افزون بر نستعلیق در ابعاد بزرگ و کوچک (جلی و خفی)خط نسخ وشکسته نستعلیق را خوش می‌نوشته است. او مروج کتابچه‌های «رسم المشق» است. 
همچنین عمادالکتاب از نقاشی آب رنگ و سیاه قلم سررشته داشته است. و تصویری از خوداو به قلم خودش باقی است. وی قریحه شاعری نیز داشته و گاهی تفننی شعر می‌سروده است. این رباعی از اوست: 
ای صدر اجل ای به تو امید عباد                      در عهد توام به خط مسلم چو عماد
گر گفت کسی کم ز عمادم بعناد                    این صفحه و این بنان و این کلک و مداد
عمادالکتاب، در طول زندگي خود از لحاظ خدمت به جامعه و روح وطن پرستي، مورد تکريم طرفداران علم و ادب بود و در سال 1313 شمسي نيز به پاس خدمات صادقانه‌اش ، موفق به دريافت نشان درجه يک فرهنگ از وزارت معارف ( وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعلي ) گرديد.
درباره شدت علاقه او به میرزا محمدرضا کلهر چیزها گفته‌اند و از جمله مشهور است که وی در خواب نیز از استاد مسلم پیشین خط الهام و تعلیم می‌گرفته است. زندگانی عمادالکتاب به مناسبت عضویت او در کمیته مجازات خالی از گرفتاری‌ها نبوده و فقط به استثناء اواخر عمر که شغل درباری داشته و چندگاهی به‌راحتی و آسایش زندگی می‌نموده مابقی پر از حوادث ایام بوده است.


 37 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi