VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

سومین دوسالانه خوشنویسی با هدف انتقال پیام صلح به جهان شکل گرفت

به گزارش روابط عمومی سومین دوسالانه خوشنویسی ایران، مهدی احمدی  در مراسم تقدیر از برگزیدگان سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی که در بنای تاریخی مسجدالنبی (ص) قزوین برگزار شد، اظهار کرد: هنر خوشنویسی از دیرباز در خدمت قرآن بوده و عامل ازدیاد معلومات بشری است.

وی افزود: با وجود بزرگانی مانند میرعماد حسنی قزوینی، درویش عبدالمجید طالقانی و دیگر مشاهیر در گذشته که با ابداعات خود تحول شگرفی را در نگارش خود به وجود آورده‌اند امام هنوز احساس می‌شود بخشی از این هنر در پس پرده پنهان است؛ از این رو بر ما فرض است این میراث گران‌بها را به نسل کنونی و آیندگان به درستی بشناسانیم.

دبیر سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران بیان کرد: قزوین شهری تاریخی است که مهد پرورش مفاخری برجسته‌ در حوزه‌های مختلف علم، ادب، عرفان و دیگر حوزه‌ها است که نظیر آن در دیگر شهرهای کشور و حتی جهان یافت نمی‌شود.

وی ارتقای هنر خوشنویسی در کشور را از برکات استقرار حاکمیت نظام جمهوری اسلامی و اهتمام مسئولان فرهنگی بر صیانت از دستاوردهای مفاخر این عرصه عنوان و اظهار امیدواری کرد: تداوم چنین عملکردهایی سبب شکوفایی حوزه هنر و علی‌الخصوص خوشنویسی باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در ادامه سخنان خود به ارائه گزارشی از رویکردهای سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی کشور پرداخت و اظهار کرد: با توجه به فراخوان از 30 استان کشور 851 اثر از سوی 422 هنرمند به دبیرخانه دوسالانه ارسال شد که با احتساب آثار فاخر هنرمندان خوشنویسی شمار این تعداد به 900 اثر می‌رسد.

وی ادامه داد: از مجموع آثار دریافتی هنرمندان، تعداد 548 اثر به نگارش خط نستعلیق و 184 اثر نیز به نگارش خط شکسته نستعلیق اختصاص دارد؛ تعداد 161 اثر دریافتی نیز در حوزه خط ثلث و 58 اثر نیز در بخش خط نسخ گنجانده می‌شود.

احمدی بیان کرد: 459 اثر از میان آثار دریافتی با صلاح‌دید و قضاوت داوران برجسته این دوره از جشنواره به بخش نمایشگاه راه یافت؛ 168 اثر نستعلیق، 94 اثر شکسته نستعلیق و 58 اثر نسخ و ثلث در معرض دید علاقه‌مندان به این هنر قرار گرفت.

وی اضافه کرد: همچنین در این جشنواره 49 اثر از خطاطان چینی و ده اثر از کاتب شیعی احمد ابن سهروردی ملقب به یاقوت در بخش جنبی این نمایشگاه نظر بازدیدکنندگان به خود را جلب می‌کرد.

دبیر سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران خاطرنشان کرد: 12 نفر در بخش نستعلیق، 7 نفر در بخش شکسته نستعلیق، 5 نفر در بخش نسخ و 5 نفر نیز در بخش ثلث مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

وی سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دبیرخانه این دوره از جشنواره دوسالانه را در تفاوتی فاحش با دو دوره پیشین خواند و افزود: صدور بیانیه جهان عاری از خشونت در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید از رویکردهای جدید این دوره از جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین تأکید کرد: جهان با عینک هنر زیباتر دیده می‌شود؛ چقدر زیبا است که جهانی عاری از خشونت، ستم و ظلمت داشته باشیم و دریغا که امروز ناظر کشتار و خشونتیم.

وی ادامه داد: تأسیس مدرسه خوشنویسی در قزوین برای اولین بار، لحاظ کردن دو واحد خوشنویسی در مدارس این استان و ثبت روز خوشنویسی در تقویم ملی کشور از دیگر خروجی‌های مهم این جشنواره است.


 25 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi