VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

کوته‌نظران به دنبال ایجاد فاصله بین هنرمندان و نظام هستند

به گزارش روابط عمومی سومین دوسالانه خوشنویسی ایران، غلامحسین امیرخانی در مراسم تقدیر از برگزیدگان سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی که در بنای تاریخی مسجدالنبی (ص) قزوین برگزار شد، اظهار داشت: دلیل توفیقات روز افزون و درخشان در خوشنویسی وجود تشکیلاتی منسجم به منظور پاسخگویی به نیازهای امروز بشری است.

وی افزود: اخلاص، توانمندی و صلاحیت اساتید هنر خوشنویسی از دیگر دلایل توسعه این مهم محسوب می‌شود؛ به عبارت دیگر چنانچه عملکرد اساتید خوشنویسی در تضاد با موارد فوق بود چنین توفیقاتی در عرصه خوشنویسی حاصل نمی‌شد.

داور سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران اضافه کرد: این اقدام اساتید خوشنویسی بیانگر پاسداری آنان از میراث گران‌بها و امانت پیشینیانی است که زحمات فراوانی را برای رونق خوشنویسی در کشور متحمل شده‌اند.

وی تصریح کرد: باید اساتید و فعالان در عرصه هنر خوشنویسی مورد تکریم و حمایت از سوی دولتمردان قرار گیرند؛ عرضه آثار آنان در دورانی که ایران اسلامی نیاز به توسعه مناسبات با دیگر کشورها برمبنای حفظ شأن و جایگاه دارد کمک شایانی به شناساندن هویت تاریخی و فرهنگی ما می‌کند.

چهره شاخص خوشنویسی کشور عنوان کرد: با اینکه فرهنگ نقشی زیربنایی در کشور دارد اما در تشخیص اولویت‌های چنین مقوله‌ای دچار مشکل هستیم؛ سلامتی و امنیت دو عامل اساسی برای بهره بردن از حیات طیبه است اما غافلیم تحقق این دو در گرو تکامل فرهنگی است.

وی تأکید کرد: فرهنگ باید به رشد و تعالی انسان‌ها منجر شود؛ این همان چیزی است که در آموزه‌های اسلام شیعی ناب به چشم می خورد. در واقع اسلام شیعی، مکتبی دارای محتوا و به دور از سطحی‌نگری است.

امیرخانی خاطرنشان کرد: خط هنری زیبا است که انسان در گرو برخورداری از این هنر کمال می‌یابد؛ اعتدال در حال روحی افراد نیز در ادامه تحقق این مهم حاصل می‌شود.

داور سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: برگزاری جشنواره‌هایی از این دست زمانی می‌تواند موثر واقع شود که بستر حضور دیگر کشورهای صاحب ادعا در میدان رقابت فراهم شوند؛ البته تجربیات بین‌المللی نشان داده است که هنرمندان ایرانی همواره گوی سبقت را در برخورداری از ادب و فرهنگ از دیگر رقبای خود ربوده‌اند.

امیرخانی افزود: متاسفانه برخی به علت کوتاه بینی درصدد هستند تا میان نظام و هنرمندان فاصله ایجاد کنند؛ این مسئله در تضاد با وجدان کاری هنرمندان و به دور از راستگویی است.


 27 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi