VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

لزوم احیای آموزش خوشنویسی در مدارس

به گزارش روابط عمومی دوسالانه خوشنویسی ایران، مرتضی روزبه در مراسم تقدیر از برگزیدگان سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی که در بنای تاریخی مسجدالنبی (ص) قزوین برگزار شد، گفت: قزوین دارای تاریخچه‌ای گران‌بهاست؛ تاریخچه‌ای که در جای جای آن حضور عالمان بزرگ حوزه‌های فقه، فلسفه، عرفان، شعر، ادب و مسائلی از این دست به چشم می‌خورد.

وی افزود: قزوین مرکز سیاسی کشور در برهه‌ای از زمان بوده و مهد پرورش بزرگانی همچون حمدالله مستوفی و عبید زاکانی است که مقام معظم رهبری در سفری به این خطه پر افتخار، تکیه بر این هویت زرین را به مسئولان یادآور شدند.

استاندار قزوین عنوان کرد: منویات مقام معظم رهبری باید در متن اسناد فرادستی گردآوری و در زمره مطالبات پیگیری شود چراکه منویات این بزرگ‌مرد همواره راهگشا و فصل‌الخطاب در همه حوزه‌هاست؛ بی‌تردید عمل به منویات ایشان می‌تواند هویت تاریخی و فرهنگی ما را احیا کند.

وی خاطرنشان کرد: دوسالانه خوشنویسی رویدادی اثرگذار در حوزه فرهنگ و هنر کشور محسوب می‌شود که می‌تواند به ارتقای سطح این هنر کمک شایانی کند.

روزبه ادامه داد: خروجی این جشنواره باید در صحنه اجرا و در حوزه‌های مختلف اثرگذار واقع شود؛ امروزه بناهای تاریخی بسیاری در قزوین را شاهدیم که همگی آن‌ها با برخورداری از جلوه‌های زیبای خوشنویسی توجه همگان را به خود جلب می‌کند اما این روند در سال‌های اخیر ادامه نیافته و بیم آن می‌رود عدم نظارت بر این مهم نقش خوشنویسی در این روزگار را کمرنگ کند.

وی تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی تشکلی قانونی است که در نظارت بر ساخت و سازها ملاک‌های متفاوتی را مدنظر قرار می‌دهد اما در حوزه خوشنویسی به واقع شاهد هیچ‌گونه نظارتی نیستیم؛ خطوط امروزی استفاده شده در ساختمان‌ها به هیچ وجه قابل مقایسه با زیبایی آثار فاخر خوشنویسی در بقاع متبرکه و بناهای تاریخی نیست.

استاندار قزوین تاکید کرد: باید ساز و کاری تعریف شود تا آثار نصب شده در اماکن مقدسه، مساجد و ساختمان‌های امروزی از کیفیت و تایید مراجع ذی‌صلاح برخوردار شوند؛ به عبارت دیگر خوشنویسان باید کیفیت این هنر را در ساخت و سازها مورد بررسی قرار دهند.

وی در خاتمه سخنان خود احیای خط تحریری در مدارس را امری ضروری خواند و خاطرنشان کرد: بی‌توجهی به این مهم در کشوری که خود را پیشتاز خوشنویسی می‌داند زیبنده نیست؛ باید آموزش خوشنویسی را به متن مدارس ببریم و در سایه این اقدام بستر شکوفایی استعدادهای نوین را فراهم کنیم.


 45 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi