VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

گزارش عملکرد سومین دوسالانه خوشنویسی ایران

مسعود عظیمی امروز در گفت‌و‌گو با روابط عمومی دوسالانه خوشنویسی ایران، با اعلام خبر پایان سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران، گزارشی از اقدامات شکل گرفته در جریان این مهم را بیان و اظهار کرد: این جشنواره برخلاف دو دوره پیشین خود در طول مدتی کوتاه و به شکلی جهادی آغاز شد؛ به طوری‌ که در فاصله‌ای 20 روزه تمام اقدامات انجام گرفت.

وی افزود: از همان ابتدا جلسات شورای سیاست‌گذاری در تهران آغاز به کار کرد و نتیجه این اتفاق انتخاب مهدی احمدی به دبیری سومین جشنواره خوشنویسی ایران بود؛ انتخاب هیئت داوران نیز با توجه به حساسیت بالیی که وجود داشت از میان برترین اساتید خوشنویسی و به نحو مطلوبی صورت گرفت.

مسئول روابط عمومی دوسالانه خوشنویسی ایران عنوان کرد: در مدت کوتاهی که فراخوان سومین دوره این جشنواره اعلام شد موفق به دریافت حدود یک‌هزار اثر فاخر از هنرمندان خوشنویس سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره شدیم که در نوع خود بی‌نظیر و بی‌سابقه به شمار می‌رفت.

وی ادامه داد: پس از دریافت آثار هنرمندان خوشنویس و پایان قضاوت هیئت داوران 400 اثر به بخش نمایشگاهی جشنواره راه یافتند؛ هم‌زمان با این اقدامات از مسئولان عالی رتبه فرهنگ و هنر کشور به منظور حضور در سومین جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران دعوت به عمل آمد و اخبار این مهم نیز به شکلی مطلوب از طریق رسانه‌های خبری به اطلاع عموم مردم و قشر هنرمندان کشور رسید.

عظیمی حضور مسئولان عالی رتبه فرهنگ و هنر کشور در سومین جشنواره خوشنویسی ایران در پی دعوت از آن‌ها و گردآوری مجموعه‌ای از آثار راه یافته به بخش نمایشگاه را از جمله اقدامت ماندگاری معرفی کرد که در کنار دیگر عملکردها به برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مهم کمک شایانی کرد.

وی یادآور شد: یکی از توفیقات این جشنواره فارغ از حضور مسئولان عالی رتبه فرهنگ و هنر کشور در آن، جذب قشرهای مختلف جامعه و مسئولان تراز نخست استانی بود.

مسئول روابط عمومی دوسالانه خوشنویسی ایران اضافه کرد: تهیه منشور جهانی عاری از خشونت به کتابت استاد عباس اخوین، برگزاری همایش جهانی عاری از خشونت با مشارکت خوشنویسان کشور و به تحریر درآوردن تابلو خطی نفیس به شکرانه سلامت حضرت امام خامنه‌ای بدست سلطان الکتاب استاد علی اکبر پگاه خوشنویس بنام کشور و از مفاخر قزوین به همراه بهادر پگاه و محمد وارسته نیا  از دیگر اقدامات ماندگار فرهنگی در این جشنواره محسوب می‌شود.

وی در بخش دیگر از سخنان خود، امضا تفاهمنامه‌ای با مشارکت دو مجموعه ارشاد و آموزش و پرورش استان قزوین به منظور برپایی هنرستان خوشنویسی و لحاظ کردن دو واحد خوشنویسی در مدارس این استان را از دیگر سیاست‌های مناسب در این دوره عنوان کرد.

این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان خوشنویس در کشورهای همسایه و اروپایی از دیگر اهدافی است که به منظور تحقق آن می‌کوشیم.

عظیمی از تحلیل و بررسی آثار این دوره از جشنواره خوشنویسی به منظور شناخت هرچه بیشتر زوایای کار و آسیب‌شناسی‌های احتمالی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: به گفته صاحب نظران سطح کیفی آثار در این جشنواره به مراتب قوی‌تر از دو دوره پیشین بوده است.

وی اظهار کرد: امسال برای نخستین‌بار نقاشی خط از حضور در دوسالانه خوشنویسی حذف شد و قرار برگزاری آن در دوسالانه‌ای جداگانه گذاشته شد؛ قزوین از گزینه‌های احتمالی میزبانی این دوسالانه است.

مسئول روابط عمومی دوسالانه خوشنویسی ایران در خاتمه یادآور شد: جشنواره یاد شده از ششم شهریور ماه سال جاری کار خود را آغاز کرد و در جریان آن 29 اثر برگزیده شدند که در این میان هنرمندان استان‌های قزوین، اصفهان و اردبیل بیشترین مقام‌ها را کسب کردند؛ همچنین استان تهران با 67 هنرمند و 118 اثر بیشترین استقبال را از این جشنواره به عمل آورد.


 7 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi