VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

عضو انجمن خوشنویسان ایران: مسوولین استان زیرساخت های حفط پایتختی خوشنویسی ایران را تدارک ببینند

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، استاد علی شیرازی، در آیین پایانی چهارمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران که پنج شنبه ٢٥ شهریورماه در سالن تبلیغات اسلامی برگزار شد، گفت: حدود ٨ سال پیش بود که اولین دوسالانه خوشنویسی کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید خورد و امروز ما مراسم پایانی چهارمین دوره آن را برگزار می کنیم و در این مدت جوانان خوشنویس ما به هنرمندان حرفه ای تبدیل شدند.

شیرازی اظهار داشت: اگر خوشنویس را از میز کار خودش که به آنجا عادت کرده و زاویه نور را تنطیم کرده است اندکی جا به جا کنید، در خط او تاثیر می گذارد ولی امروز خوشنویسان نسل چهارم ما از دورترین نقاط کشور آمدند در محیطی نا آشنا، خسته و از راه رسیده، آثاری را ارایه کردند که همه را متحیر کرد و این برای همه ما مایه افتخار است.

عضو انجمن خوشنویسان ایران بیان کرد: حدود هفتاد سال پیش جمع کوچک ولی پرمعنا و معنوی هنرمندان فرهیخته ای نظیر استاد حسین میرخانی، استاد حسن میرخانی، مرحوم استاد علی اکبرخان پاوه و استاد بوذری دور هم جمع شدند و با همراهی و همکاری دکتر مهدی بیانی و برای حفظ و اشاعه خوشنویسی کلاس هایی را برگزار کردند که بعدها این کلاس ها به عنوان انجمن خوشنویسی ایران تغییر نام یافت.

وی ادامه داد: چه بسا این بزرگان در مخیله شان هم نمی گنجید که بعد از چند دهه، چهار نسل خوشنویس و نزدیک به سیصد شعبه انجمن خوشنویسان در سراسر ایران داشته باشیم و امروز خط و خوشنویسی ما در جهان اسلام بدرخشد.

داور چهارمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران تصریح کرد: هنرهای ملی و به خصوص خوشنویسی هنری به خاطر هم نشینی با ادبیات، کلام بزرگان و دین همیشه بااخلاق بوده است و خوشنویسان ما هم همیشه الگوی اخلاق بوده اند. لذا اهمیت خوشنویسی برای ما و به خصوص برای وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هرچقدر که ما در این زمینه سرمایه گذاری کنیم مطمئن باشید که برکت آن به کشور باز خواهد گشت.

شیرازی اظهار داشت: درمورد پایتخت خوشنویسی ایران در ابتدا سوالات زیادی مطرح شد که اصولا آیا قزوین می تواند پایتخت خوشنویسی باشد یا نه. اگر ما به لحاظ اعتبار تاریخی فقط بخواهیم بررسی کنیم شهرهای دیگری مانند اصفهان، خراسان و تبریز نیز می تواند مدعی باشد. بسیاری از بزرگان خوشنویسی، اصفهانی هستند و مکتب خوشنویسی تبریز زبانزد است.

عضو انجمن خوشنویسان ایران افزود: چیزی که باعث شد قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی جا بیفتد و برای ما خوشنویسان قابل قبول باشد، به نظر من علاقمندی، پیگیری و صداقت نسل خوشنویسان امروز قزوین و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

وی ادامه داد: گرچه برای پایتخت خوشنویسی ایران، سابقه تاریخی شرط لازم بود، اما کافی نبود. در واقع مدیران و انجمن خوشنویسان قزوین، چنان علاقمندی نشان دادند که عملا این موقعیت را این افراد برای قزوین کسب کرده اند نه فقط سابقه تاریخی.

شیرازی با بیان این مطلب که برای حفط پایتختی خوشنویسی ایران باید مسوولین استان زیرساخت هایی را تدارک ببینند ، گفت: امیدوارم در همین جلسه که جناب آقای وزیر هم تشریف دارند، تصمیم بگیرند که موزه خوشنویسی معاصر در این شهر تاسیس شود که هم پژوهشکده، کتابخانه تخصصی و انتشارات داشته باشد و هم بتواند سمینار و حراج های بین المللی خوشنویسی برگزار کند و از هنرمندان سایر ملل دعوت کند تا در ایران کلاس داشته باشند و تبادل هنری صورت بگیرد تا به عینه شاهد این پایتختی در قزوین باشیم.


 9 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi