VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی: خانه هنرمندان در قزوین تاسیس شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، سیده حمیده زرآبادی، نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، در آیین پایانی چهارمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران ضمن بیان تبریک به مناسبت عید قربان و فرارسیدن عید غدیر و همچنین خوشامدگویی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان حاضر در مراسم، گفت: قزوین یکی از قدیمی ترین حوزه های تمدن در ایران به شمار می رود؛ منطقه ای با جغرافیای تاثیر گذار، تاریخی شکوهمند و علما، ادیبان و هنرمندان برجسته و خلاق که با حضور در عرصه های مختلف همراه، راهنما و الگویی نمونه بوده اند. هنرمندانی چون عبید زاکانی، عارف قزوینی، اقبال قزوینی، میرعماد قزوینی و دهخدا و معاصرانی چون خرمشاهی، دبیرسیاقی، فانی، مجابی و امیرخانی، که نامشان برای همیشه در آسمان فرهنگ و هنر این سرزمین ماندگار خواهد شد.

زرآبادی افزود: هنر خوشنویسی هم از جهت زیباشناختی و هم از بعد زبان و ادبیات و هم از بعد تعالیم فرهنگی، به ویژه آموزه های قرآنی و هم از حیث محتوایی یکی از مولفه های فرهنگ و تمدن کشور به حساب می آید و خوشنویسان با ارایه کلام پرارزش بزرگان و اشعار حکیمانه تلاش می کنند هم تاثیر آن آثار را مضاعف ساخته و هم جلوه این هنر مقدس را دو صد چندان نمایند. همچنین خوشنویسی از اصیل ترین هنرهای اسلامی به شمار می آید که کاتبان وحی با بهره مندی از آن زیباترین و بلیغ ترین کلام ها را که همان کلام خدای تعالی است زینت بخشیده اند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عرصه هنر خوشنویسی چون حوزه های دیگر هنری از خلاقیت و توانایی هنرمندان بسیاری بهره برده است و در این میان نقش تاثیرگذار هنرمندان بزرگ و صاحب سبک، بر کسی پوشیده نیست و علاقه مردم این دیار به خوشنویسی و برگزاری رویدادهای مرتبط با آن شهر قزوین را به قطب بزرگ و پایتخت خوشنویسی تبدیل کرده است. البته که این امر وظیفه مدیران و متولیان فرهنگ و هنر شهر و همچنین هنرمندان و خوشنویسان قزوینی را دوچندان می سازد تا با ایجاد بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم و نگاهی تخصصی و برنامه کلان و بلندمدت امکانات و خدمات لازم را در پایتخت خوشنویسی برای پویایی و تعالی بیشتر از پیش هنرمندان این عرصه مهیا گردانند.

وی تصریح کرد: خوشنویسی بارزترین هنر نماد ایران اسلامی در دنیا به شمار می رود و به عنوان یک عنصر فرهنگی، می تواند نقش موثری در ارتقای روابط فرهنگی بین الملل ایفا کند و سطوح روابط فرهنگی کشورمان را با سایر کشورها به ویژه در منطقه تعالی بخشد. که امید است برای تحقق این امر با استفاده از فضای به وجود آمده به واسطه برگزاری رویداد فرهنگی و هنری چهارمین دوره دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران به بهترین نحو استفاده نماییم که در این راستا باید از پتانسیل های موجود در انجمن خوشنویسان به عنوان یکی از متولیان این هنر با نقش هدایتگری و نظام مند خویش و همچنین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری ها و مشارکت های مردمی یاری گرفت.

زرآبادی در پایان گفت: با وجود پتانسیل های هنری و فرهنگی که در استان هست ولی هنرمندان این استان همیشه در مظلومیت بوده و زمینه ای برای بروز هنر خود پیدا نکردند. به عنوان نماینده شهروندان شهر علم و ادب و هنر و معرفت از جنابعالی درخواست دارم که خانه هنرمندان با امکاناتی شامل نمایشگاه های دایمی برای ارایه هنر هنرمندان به صورت مستمر، در قزوین تاسیس شود.


 11 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi