VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ادغام هنر خط و شعر ابعاد تازه ای از هنر را به جهان معرفی کرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امشب در مراسم افتتاح پنجیمن دو سالانه بین المللی خوشنویسی ایران که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: این همراهی شعر و خط سبب شد تا  هر صاحب استعدادی که در ایرارن توانست قد بکشد ناخودآگاه به شعر و به خط اقبال داشت

وی بیان کرد: این اقبال صاحبان استعداد شعر و خوشنویسی را به درجه  کمال رساند و شاعری و خطاط شدن را در ایران به دشوار ترین امور تبدیل کرد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شاعری و خوشنویسی درکشور سعدیی شاعر دارد و میرعماد خوشنویس کاری بسی دشوار است چرا که متر و معیار سنجش در این شرایط بسیار سخت گیرانه تر است.

حسینی گفت: در باز ههایی از زمان ولی این هنر ارزشمند نادیده گرفته شده است تا زمانی که شمع وجود انجمن خوشنویسان ایران این چراغ را دوباره گیراند و رشد داد و رشد داد و خانواده خوشنویسی ایران یکی از بزرگرترین خانواده های هنری در ایران  است.

این مسئول بیان کرد: خوشنویسی در دهه های گذشته در معرض خاموشی بود اما انجمن خو شنویسان توانست با ایجاد شعب گسترده خود در کشور این هنر را نجات داده و دوره ممتازی را شکل دهد و انسانهای فرهیخته ای را تربیت کرده و تحویل جامعه هنرمندان دهد.

وی تصریح کرد: متاسفانه یکی از مهمترین مشکلات هنر در کشور این است که ما کمتر نگاه آمایشی به هنر داشته ایم و ظرفیتهای هنری را کمتر به بازی گرفتیم به همین دلیل بسیاری از استانها که متقاضی جدی برگزاری همایش های هنری بودند نتوانستند توانمندی خود را نشان دهند.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: البته باید کمک کنیم تا همه استانها به این شایستگی و قابلیت برسند و خوشبختانه قزوین از معدود نقاطی است که شایستگی خود را در میزبانی از جشنواره های هنری و دوسالانه ها بخوبی نشان داده است.

وی بیان کرد: قزوین موقعیتی دارد که با تفکر آمایشی شکل گرفته و ادامه یافته و مسئولان ارشد استان و نهادهای فرهنگی آن با شوق در برنامه ها شرکت می کنند و این باور پذیری بیانگر رفتار عاقلانه و با برنامه است.

حسینی تصریح کرد: انتخاب ملکمحمد قزوینی در دوسالانه خوشنویسی به عنوان محور کار اتفاق مبارکی است که باید این استاد مسلم به هنرمندان این عرصه شناسانده شود.

وی بیان کرد: استاد ملک محمد قزوینی هرچند رکن سنتی را باور داشت اما اهل نوآوری هم بود و با تلفیق این دو توانست سبک خود را عرضه کند.

حسینی افزود: استاد ملکمحمد قزوینی نجابت قلم دارد و در کنار سنتی بودن به نو اوری اعتقاد و باور دارد و حسن انتخاب محور همایش نشان می دهد برای فراگیر شدن هنر خوشنویسی نیازمند بیان و شیوه های نوین هستیم تا این شعله فروزان همواره روشن باشد.


 6 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi