به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین؛ میرحیدر موسوی مدیر عامل انجمن خوشنویسی ایران در ستاد هماهنگی برگزاری هفتمین دوسالانه خوشنویسی ایران که با حضور مسئولان کشوری و استانی در دفتر معاونت سیاسی و امنیتی استانداری قزوین برگزار شد؛ با اشاره به روند برگزاری دوسالانه در سال های گذشته بیان کرد: در دوره اول دوسالانه خوشنویسی بیشترین آثار را به نمایشگاه راه دادیم که در سرای سعدالسطنه قزوین به نمایش گذاشته شد.

وی افزود: در دوره دوم موضوعات، قالب هنری و اندازه کاغذ و قلم را تعیین کردیم که دوره موفقی نبود؛ از این رو در دوره سوم موضوع دوسالانه، آزاد اعلام شد و با حذف انتخاب رتبه های اول تا سوم در بخش های مختلف، به برگزیدگان جشنواره و تعداد بیشتری از هنرمندان خوشنویس جوایزی اعطا شد.

مدیرعامل انجمن خوشنویسی ایران تصریح کرد: در دوره چهارم اجرای حضوری هم به دو سالانه اضافه شد که بخشی از برندهای دو سالانه ما شد و دوره پنجم هم بدین منوال با اجرای حضوری همراه بود؛ اما دوره ششم با توجه به همه گیری کرونا و وجود محدودیت ها، اجرای حضوری با رویکردی متفاوت برگزار شد.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم امسال هم دو سالانه خوبی برگزار کنیم ضمن اینکه در فراخوان این دوره هم، حرفه ای تر به موضوعات نگاه شده است.

موسوی خاطر نشان کرد: حدود ۴۰۰ اثر در دوره های گذشته به نمایشگاه راه پیدا می کرد و معمولا فضا و مکان را شهرداری تامین می کرد. هرچند نمایش ۴۰۰ اثر در نمایشگاه دارای دورنمای خوبی است؛ اما از حیث دنیای هنر و فضای حرفه‌ای گری اصلا نگاه حرفه ای نداشت و بازدیدکنندگان از تماشای ۴۰۰ اثر چه بسا خسته و دلزده می شدند.

وی عنوان کرد: در دوره ششم سعی شد تا گامی به سمت حرفه ای شدن برداریم لذا تعداد آثار راه یافته به نمایشگاه را به ۲۰۰ اثر کاهش دادیم و این چشم انداز را داشتیم که در دوره بعدی کاملا حرفه ای عمل شود و امیدواریم این موضوع در دوره هفتم یعنی امسال محقق شود.

این مسئول در پایان گفت: پیش بینی می شود امسال ۱۰۰ اثر در نمایشگاه هفتمین دوسالانه خوشنویسی ایران به نمایش گذاشته شود تا کیفیت آثار، بهتر و رقابت بین هنرمندان خوشنویس کشور تنگاتنگ شود و در نهایت به سمتی پیش برویم که بتوانیم این رویداد فرهنگی و هنری را در سطح بین المللی برگزار کنیم.