انتخاب صفحه

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی استان قزوین، محمد حسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: بر اساس تصمیمات شورای سیاستگذاری ششمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران، این دوره از دوسالانه ویژه یادبود و بزرگداشت استاد بزرگ و برجسته خوشنویسی ایران، میرزا محمد حسین سیفی قزوینی ملقب به عمادالکتاب می باشد.

اسماعیلی ادامه داد: در همین راستا در تاریخ ۲۶ تیرماه همزمان با هشتاد پنجمین سالگرد فوت این استاد مسلم خوشنویسی ، مراسمی بر سر مزار ایشان واقع در امامزاده عبدالله (ع) شهرری با حضور اساتید خوشنویسی و مدیران فرهنگی و هنری برگزار می شود.

دبیر ششمین دوسالانه خوشنویسی ایران افزود: همچنین یک همایش و نشست علمی و تخصصی با موضوع شناخت شخصیت هنری و شیوه های خوشنویسی عمادالکتاب قزوینی برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: میرزا محمدحسین سیفی قزوینی در قزوین در ۲۷ فروردین ۱۲۴۰ شمسی (۱۲۸۵ قمری) متولد شد و غالب عمرش به کتابت و تعلیم خط نستعلیق گذشت. او نسخه‌ای از شاهنامهٔ فردوسی را برای مظفرالدین شاه خوشنویسی کرد و به این مناسبت لقب «عمادالکتاب» گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین یادآور شد: او آخرین حلقه از زنجیره استادان قدیم خوشنویسی است که این هنر را به خوشنویسان معاصر پیوند داد. عمادالکتاب از مقلدان سبک خوشنویسی میرزا محمدرضا کلهر بود که پس از فوت او خوشنویس مهم دیگری بر جای نبود. از عمادالکتاب به‌عنوان کامل‌کنندهٔ شیوهٔ کلهر نام می‌برند.

وی در پایان گفت: همچنین عمادالکتاب از نقاشی آب رنگ و سیاه قلم سررشته داشته‌است؛ و تصویری از خود او به قلم خودش باقی است. عمادالکتاب در سن ۷۵ سالگی در بیست و ششم تیرماه سال ۱۳۱۵ ه‍.ش / ۲۷ ربیع‌الثانی ۱۳۵۵ ه‍.ق در تهران درگذشت و در امامزاده عبدالله شهرری دفن شد.

منبع: اداره کل ارشاد قزوین